دستگاه پوليش اولتراسونيك Ultrasonic Polishing Machine

9caa2793658f3cc387f216157300b1ce_M

UL40W
محصول تایوان
Miracle

ENESKASonic
محصول آلمان
JOKE

دستگاههاي پوليش اولتراسونيك جهت پرداخت و پوليش قالبهائي كه داراي اشكال هندسي پيچيده هستند مورد استفاده قرار ميگيرند. دستگاه شامل كنترل يونيت و دست ابزار اولتراسونيك ميباشد. ابزارهاي ساينده مانند سوهانهاي سراميك و الماس به دست ابزار اولتراسونيك وصل شده و با فركانس ماورائ صوت و دامنه ميكروني به ارتعاش در مي آيند.

ویدئو کلیپ مختصر جهت آشنائی مقدماتی:

توضیحات عمومی

                                دستگاههای پرداخت اولتراسونيك

دستگاههاي پرداخت اولتراسونيك تجهيزات الكترونيكي هستند كه تشكيل شده اند از منبع تغذيه و دست ابزار اولتراسونيك. كريستالهاي پيزوالكتريك تعبيه شده در دست ابزار اولتراسونيك با دريافت اختلاف پتانسيل از منبع تغذيه به ارتعاش درآمده  و اين ارتعاشات مكانيكي را به نوك دست ابزار منتقل مي نمايند. دست ابزار به نوبه خود اين ارتعاشات را به سوهانچه هاي ساينده كه به آن متصل است منتقل نموده و با تماس ساينده به قطعه كار براده برداري صورت مي پذيرد.

دامنه  ارتعاشات دست ابزار اولتراسونيك بطور متوسط ۲۰ ميكرون (۰۲/۰ ميليمتر) بوده و فركانس ارتعاشات در حدود KHz ۲۵ (۲۵.۰۰۰ رفت و برگشت در ثانيه) مي باشد. بديهي است قابل اغماض بودن دامنه ارتعاشات (ارتعاشاتي كه نه به چشم ديده مي شوند و نه با لمس كردن قابل احساس مي باشند) اين امكان را فراهم مي نمايد كه سوهانچه ساينده بدون اينكه ضربه اي به زوايا و گوشه هاي مواضع حساس قالب وارد نمايد براده برداري را بصورت كنترل شده و با سرعت انجام دهد. بالا بودن فركانس ارتعاشات باعث مي شود كه اوپراتور نيازي به اعمال فشار به سوهانچه نداشته باشد. سوهانچه به محض تماس با سطح كار به سرعت ولي كاملاً تحت كنترل اوپراتور براده برداري را آغاز مي نمايد.

پارامترهايي كه در هنگام انتخاب دستگاه اولتراسونيك بايد در نظر داشت:

توان خروجي دستگاه:

توان دستگاههاي اولتراسونيك مختلف ۴۵-۲۰ وات مي باشد. دستگاههاي ۲۰ وات مناسب براي قالبهاي كوچك با سطوح محدود و نه چندان زبر مي باشد. ابزارهاي ساينده مناسب براي دستگاههاي ۲۰ وات سوهانچه هاي سراميك مي باشند. دستگاههاي ۴۵-۱۰ وات ( با قدرت قابل تنظيم ) قابل استفاده براي سطوح زبر در قالبهاي بزرگ نيز مي باشند. غير از سوهانچه هاي سراميك، انواع سوهانچه هاي الماس نيز قابل نصب بر دستگاه مي باشند.

تنظيم فركانس رزونانس:

ابزار ساينده اي كه به دست ابزار اولتراسونيك متصل مي شود، بر حسب ابعاد و وزن آن داراي يك فركانس ذاتي كه به آن فركانس نوسان طبيعي گويند مي باشد. براي به تشديد درآوردن ابزار ساينده دستگاه اولتراسونيك بايد قادر به تشخيص و توليد فركانسي برابر با فركانس نوسان طبيعي ابزار باشد.تنظيم فركانس خروجي دستگاه در دستگاههاي اولتراسونيك قديمي بصورت آنالوگ و دستي انجام مي پذيرفت. در دستگاههاي جديدتر تنظيم فركانس بصورت ديجيتال و با مكانيزم  فيد بك اتوماتيك انجام شد لكن باز هم محدوديتهايي در كار بود. این دستگاهها تنها قادر به يافتن فركانس ابزارهائي بودند كه با دستگاه عرضه شده يا طي جداولي معرفي مي شدند. در آخرين نسل ازدستگاههاي اولتراسونيك که توسط کمپانی Gous Electric  تایوان عرضه شده است عملاً محدوديت استفاده از ابزارهاي  ساينده به حداقل رسيده و دستگاه قادر به يافتن فركانس طیف وسیعی از انواع ابزارهاي ساينده مي باشد.

نام گذاري تكنولوژي اولتراسونيك ( ماوراء صوت) به اين دليل مي باشد كه امواج صوتي توليد شده از ارتعاشات مكانيكي دستگاه بالاتر از حد شنوائي انسان مي باشد.