ابزارهای الماس

سوهان های الماس فنری

Diamond Spring Files

FAS 100T: مجموعه ای از سوهانچه های الماس فنری در ابعاد مختلف و مش های 120 و 150 شامل 10 عدد سوهانچه، یک عدد دسته فلزی و جعبه چوبی 

سوهان های الماس پوششی (نوع سوزنی)

Diamond Niddle Files

سوهانچه های الماس سورنی به سوهانچه های تختی گفته می شوند که مقطع طولی آنها گوه ای شکل بوده و نوک آنها تیز می باشد.
این نوع سوهانچه ها برای عملیات پرداخت داخل شیارها بسیار مناسب می باشند. سوهانچه های الماس سری LX در طول های 5، 8 و 10 سانتیمتری عرضه می شوند.
سوهانچه های سوزنی جهت کار با دست، ابزار های ارتعاشی و دستگاه اولتراسونیک طراحی شده اند.

سمباده الماس

Diamond Sheets

مشخصات عمده سمباده الماس به قرار زیر می باشد:

1- برخورداری از عمر مفید بسیار بالا: به سبب این خاصیت، سمباده های الماس به صورت گسترده در روش های پرداخت ماشینی مورد استفاده قرار می گیرد. هنگامی که در استفاده از سمباده های عادی به صورت مکرر مجبور به کندن سمباده و نعویض آن میباشیم، سمباده های الماس بصورت بسیار طولانی مورد استفاده قرار می گیرند.

2- حفظ دانه بندی تا آخرین لحظه کارکرد: دانه های ساینده سمباده عادی در اثر کار خرد شده و به دانه های ریز تبدیل می شوند. به همین دلیل سمباده عادی در آغاز به سرعت براده برداری نموده ولی به تدریج سرعت براده برداری آن کم شده و به سمباده نرم تبدیل می شود. به دلیل مقاومت دانه های الماس در براربر فشار، سرعت براده برداری سمباده های الماس در طول زمان کارکرد تنزل نیافته و سمباده تا آخرین لحظه کار، دانه بندی خود را حفظ مینماید.

3- سختی بسیار بالا: به دلیل سختی بسیار بالا، سمباده های الماس را میتوان در پرداخت انواع فولادهای آبدار، تنگستن کارباید، سرامیک و شیشه مورد استفاده قرار داد.

توضیحات عمومی

ابزارهاي الماس

ابزارهاي الماس با استفاده از پودر الماس طبيعي، الماس مصنوعي يا بورون نيترايد توليد مي شوند. روشهاي مختلف پيوند پودرهاي الماس بر بدنه ابزار جهت تهيه ابزار الماس عبارتند از پيوند گالوانيك، رزين، فلزي و سراميك.

ابزارهاي الماس با پيوند گالوانيك

در توليد اين نوع ابزارها، كريستالهاي الماس به روش گالوانيزاسيون به بدنه ابزار پيوند داده ميشوند. در اين نوع ابزارها، كريستالهاي الماس معمولاً از سطح ابزار بصورت برجسته قرار مي گيرند. اين ابزارها اصطلاحاً به ابزارهاي پوشش الماس معروف ميباشند. سنگهاي انگشتي الماس، سوهانچه هاي الماس، سمباده هاي الماس از جمله ابزارهاي متداولي هستند كه به اين روش توليد و عرضه ميشوند. بسته به پروسه توليد، كيفيت ابزارهاي پوشش الماس بسيار متنوع مي باشند. در برخي موارد عمر مفيد انواع مرغوب ابزارهاي الماس تا ده برابر انواع نامرغوب مي باشد.

ابزارهاي الماس با پيوند رزين

در اين نوع پيوند كريستالهاي الماس يا بورون نيترايد، بصورت فشرده در مخلوطي از مواد رزيني تركيب و با لايه هاي نسبتاً ضخيم (در حد چند ميليمتر) بربدنه ابزار پوشش داده ميشوند. اين نوع ابزارها براي براده برداري برروي تنگستن كاربايد و فولادهاي تند بر استفاده ميشوند.

ابزارهاي الماس با پيوند فلزي

در اين نوع پيوند، كريستالهاي الماس يا بورون نيترايد با پودر فلز تركيب و در پروسه سينترينگ (Sintering) ، قطعات جامد بسيار سختي را بوجود مي آورند كه در ساخت ابزارهاي الماس بكار مي روند. قطعات الماس توليد شده توسط پيوند فلزي توسطBrazing  به شفت يا دسته ابزار جوش داده ميشوند. سنگهاي انگشتي و سوهانچه هاي الماس، مهره هاي الماس و رينگهاي الماس كه به اين روش توليد ميشوند، جزو سخت ترين ابزارهاي الماس با بالاترين عمر كاركرد ممكنه محسوب ميشوند.

ابزارهاي الماس با پيوند سراميك

برخلاف ابزارهاي الماس با پيوند رزين و فلزي، پيوند سراميك ابزاري با سطح متخلخل حاصل مينمايد. ابزارهاي الماس پيوند سراميكي قابل شكل دهي مي باشند.

دانه بندي ابزارهاي الماس با واحدهاي ويژه اي كه مخصوص ابزارهاي الماس مي باشند مشخص ميشود. D۱۱۸۱ خشن ترين وD/B۴۶ ريزدانه ترين ابزار الماس مي باشد. جدول مقايسه اي  واحدهاي مختلف دانه بندي را در صفحات بعد ملاحظه خواهيد نمود.

  ابزارهاي الماس با پيوند گالوانيك :

 سمباده های الماس

مشخصات عمده سمباده های الماس از قرار زیر میباشد:

۱- برخورداری از عمر مفید بسیار بالا – به سبب این خاصیت، سمباده های الماس بصورت گسترده در روشهای پرداخت ماشینی مورد استفاده قرار میگیرند. هنگامی که در استفاده از سمباده های عادی، دقیقه ای یک بار مجبور به کندن سمباده و تعویض آن میباشیم،  سمباده های الماس روزها در همان شرایط انجام وظیفه مینمایند.

۲- حفظ دانه بندی تا آخرین لحظه کارکرد – دانه های ساینده سمباده عادی در اثر کار خرد شده و به دانه های ریزتر تبدیل میشوند. به همین دلیل سمباد عادی در آغاز به سرعت براده برداری نموده ولی به تدریج سرعت براده برداری آن کم شده و به سمباده نرم تر تبدیل میشود. به دلیل مقاومت دانه های الماس در برابر فشار، سرعت براده برداری سمباده های الماس در طول زمان کارکرد تنزل نیافته و سمباده تا آخریل لحظه کار، دانه بندی خود را حفظ مینماید.

۳- سختی بسیار بالا – به دلیل سختی بالا، سمباده های الماس را میتوان در پرداخت انواع فولادهای آبدار، تنگستن کارباید، سرامیک و شیشه مورد استفاده قرار داد.

سمباده های الماس فویلی – این نوع از سمباده های الماس بر پایه فویل نازکی از مس پیوند داده شده اند. به دلیل ظرافت آن، این نوع سمباده های الماس در کارهای ظریف مورد استفاده قرار میگیرند.

سمباده های الماس عادی – این نوع از سمباده های الماس بر پایه ورق نازکی از نوعی پلیمر مسلح پیوند داده شده اند. به دلیل ارزان بودن این نوع سمباده الماس نسبت به سمباده الماس فویلی، کاربرد آن برای سطوح وسیعتر توصیه میشود.

سمباده های الماس از دانه بندی #۸۰ الی #۱۸۰۰ قابل عرضه میباشند.

 ابزارهاي الماس با پيوند گالوانيك :

سوهانچه های پوشش الماس

سوهانچه های پوشش الماس در اشکال و اندازه های بسیار متنوع عرضه میشوند.